Му ја променил лозинката на Фејсбук, затоа доби пријава – ова е кривично дело во Македонија

152

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Кочани поднесе кривична пријава против Л.С.(21) од с.Драгобраште, виничко, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „оштетување и неовластено навлегување во компјутерски систем“.

Пријавениот, на 16.02.2021 на социјалната мрежа „Фејсбук“ неовластено влегол на корисничкиот профил кој го користи Д.Н. и извршил промена на лозинка за најавување,  електронска адреса и на телефонски број, со што го направил профилот неупотреблив за администраторот.

Добро е да се знае дека ова во Македонија е кривично дело, бидејќи не е реткост со менување на лозинки да се превземаат туѓи Фејсбук профили.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.