Мугабе зад себе остави 10 милиони долари и неколку куќи

47

Поранешниот долгодишен претседател на Зимбабве Роберт Мугабе, зад себе оставил  10 милиони долари и неколку недвижнини, може да се види од денеска објавениот список со неговото богатство, што тој го остави зад себе.

Многумина во Зимбабве, меѓутоа, сметаат дека овој имот е прескромен за Мугабе, кој со земјата владееше 37 години, и кого критичарите го обвинуваа дека има акумулирано огромно богатство и дома и во странство, пренесуваат американските медиуми.

Весникот „Хералд“ не го наведува имотот на Мугабе во странство, иако се претпоставува дека имал неколку недвижнини во Јужна Африка и Азија.

Медиумите пишуваат и дека Мугабе, кој почина во септември, најверојатно не оставил тестамент и дека неговата сопруга и децата ќе го поделат наследството, во согласност со законот.

Наследството опфаќа и една фарма, 10 автомобили и 11 хектари земја.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.