Крими хроника

Муштерија претепал аптекар зашто не сакал да му даде дијазепам без рецепт

Муштерија претепал аптекар зашто не сакал да му даде дијазепам без рецепт

Кумановската полиција поднесе кривична пријава против 30-годишниот С.С. од Куманово поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело тешка телесна повреда.

Според полицијата, С.С. на 28-ми декемви 2017 година околу 11 часот во Куманово во аптека на улица „Веселин Маслеша“ физички го нападнал вработениот 43-годишниот Д.Ѓ. затоа што не му дал ампули дијазепам без рецепт.

Откако вработениот не му ги дал ампулите, С.С. излегол надвор и со камен го скршил прозорецот од аптеката, а потоа физички го нападнал вработениот, при што му нанел тешки телесни повреди.

После тоа, Д.Ѓ. со возило на Итна медицинска помош бил пренесен во Општата болница во Куманово, а потоа поради сериозноста на повредите бил пренесен во Ургентен центар при Комплексот клиники „Мајка Тереза“ во Скопје.