МВР со детали за пукањето во Арачиново – со автоматска пушка сакал да го ликвидира градоначалникот

Денеска (01.04.2024) во 13.25 ч. во СВР Скопје е пријавено дека на влез на с. Арачиново машко лице со автоматска пушка пукало кон градоначалникот на о. Арачиново Р.И., кој бил заедно со уште неколку лица, информираат од МВР за Курир.

-Од таму додаваат дека при тоа повредени се две лица, кои биле заедно со градоначалникот.  Градоначалникот не е повреден, а не се точни ниту шпекулациите објавени во дел од порталите дека е повреден полициски службеник.  СВР Скопје презема мерки за расчистување на случајот, велат за Курир.