Најбогатиот човек на светот денеска лета во Вселената

25

Џеф Безос, најбогатиот човек на светот, денес ќе се издигне во вселената со ракетата на неговата компанија New Origin New Shepard, како дел од екипажот како дел од историскиот суборбитален лет што претставува пресвртница за новата ера на приватните вселенски патувања.

Американскиот милијардер ќе полета од пустината во Западен Тексас, а патувањето до работ на вселената ќе трае 11 минути. Девет дена порано, британскиот ривал на Безос, Ричард Бренсон беше член на екипажот на успешниот инаугуративен суборбитален лет на ривалската агенција Вирџин Галактик од Ново Мексико.

Брансон прв пристигна во вселената, но Безос ќе лета подалеку. Безос ќе се издигне на 100 километри од површината на земјата, додека Virgin Galactic се искачи на 86 километри.

На Безос на патувањето ќе му се придружи и астронаутот Воли Фанк, кој со 82 години ќе стане најстарата личност која летала во вселената.

Кои се тие луѓе кои одат со Безос?
Тие се придружувани од холандскиот тинејџер Оливер Даемен, кој ќе стане најмладиот астронаут, а воедно е и првиот патник кој платил за патувањето на Blue Origin.

Четвртиот член на екипажот е Марк, брат на Џеф Безос, финансиер кој управува со семејната фондација Безос и волонтира како пожарникар.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.