На Богородица за излез од Македонија се чека половина час, на Табановце за влез 45 минути

Сообраќајот на државните патишта во понеделникот утрото се одвива непречено, по претежно суви коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е зголемен.

Поради зголемена фреквенција на возила на Граничен премин Табановце за влез во Македонија, времето на чекање е околу 45 минути. На преминот Богородица, времето на чекање за излез е околу 30 минути. На останатите премини, од македонска страна нема подолги задржувања за влез и излез од државата.

АМСМ препорачува прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и внимателно управување со возилата, особено на патиштата низ котлините, речните долини и клисурите, каде има можност од појава на одрони. Ова посебно се однесува за делниците Катланово – Велес, Маврово – Дебар – Струга, Виница – Берово и Кочани – Делчево.