На Макрон очигледно му штетело дружењето со киевскиот наркоман, изјави Медведев

Францускиот претседател Емануел Макрон очигледно бил „оштетен“ по комуникацијата со киевскиот наркоман Володимир Зеленски, изјави Дмитриј Медведев, заменик-претседателот на Советот за безбедност на Русија. Ова го изјави откако Макрон посочи дека Русија претрпе геополитички пораз.

„Русија претрпе геополитички пораз, го почна процесот на вазална зависност од Кина и внесе сомнеж кај своите историски сојузници“, рече Макрон во интервјуто за „Опинион“.

„Одреден човек, кој себеси се нарекува претседател на Франција, рече дека Русија веќе изгубила геополитички и дека се претвора во вазал на други земји. Францускиот претседател е очигледно оштетен по комуникацијата со наркоманот од Киев. Дишеше премногу топол париски воздух, помешан со испарувањата на украинскиот кокаин, што му го испуштил неговиот гостин“, напиша Медведев на „Твитер“.
Како што наведе рускиот политичар, геополитичкиот пораз се случил во 2022 година кога НАТО ја отфрли Русија, кога станува збор за безбедносните гаранции, велејќи: „оставете нè на мира, немаме време за вас“.

„Сега сите земји членки на НАТО заспиваат и се будат мислејќи на Русија. Освен тоа, некои се особено кукавици, како и оние што страдаат од фантомски болки, како што се привремено окупираната Полска и нашите балтички провинции“, додаде тој.

Според него, ако навистина имало загуби, тоа биле загубите на примитивната политика на НАТО, со основна желба на алијансата да одигра исклучителна улога во 21 век.

„Кога зборуваме за вазали… Видете кој зборува! Убавицата Европа, вклучително и Франција, се претвори во постара девојка, која особено внимателно ги задоволува сите најперверзни каприци на Американците. И во тој процес со мазохистичка страст им штети на сопствената економија и на обичните Европејци“, заклучи Медведев.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.