Најмалку 11 загинати при превртување на чамец близу Порторико

Најмалку 11 лица загинаа при превртување на чамец со мигранти, северно од ненаселениот остров Десечео, близу западниот брег на Порторико.

– Досега, спасени се 31 лице, соопштија локалните власти.

Не се знае колку луѓе биле во чамецот, а меѓу спасените се 20 машки и 11 женски лица.

Хеликоптер на американската царина и гранична полиција забележал превртен чамец и набргу почнала акцијата за спасување.

Најмалку осум Хаиќани се во болница, не се знае националноста на останатите лица во чамецот.

Во регионот, мигранти од Хаити и од Доминиканската Република бегаат од насилството и сиромаштијата во своите држави.

Американската крајбрежна стража и доминиканската морнарица во саботата спасија 68 мигранти во преминот Мона, подрачје меѓу Порторико и Доминиканската Република.

– Овие патувања се навистна опасни. Бродовите се небезбедни, преоптоварени и немаат опрема за спасување, истакна Кастродад.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.