Најмалку 12 загинати во бомбашки напад на Ал Шабаб во Сомалија

Најмалку 12 лица загинаа денеска во две експлозии во Сомалија.

Цел на бомбашките напади на екстремистичката група Ал Шабаб беше седиштето на локалната власт во главниот град на сомалиската област Хиран.

Хиран беше центарот на неодамнешната мобилизација за борба против бунтовниците. Одговорноста за нападот ја презеде екстремистичката група Ал Шабаб.

Гувернерот на Хиран, Али Џаите Осман, кој го преживеа нападот, изјави дека меѓу загинатите се министерот за здравство Хиршабела и заменик-гувернерот на Хиран, кој е задолжен за финансии.

– Првата експлозија се случи на влезната капија, а по неколку минути голем камион се упати кон зградата и експлодираше. Многу цивили кои беа во близина се убиени. Овој напад го извршија кукавици, но нивните брутални акции никогаш нема да го одвлечат вниманието од јавното востание против нив, рече тој.

Гувернерот додаде дека во нападот е тешко оштетено седиштето на регионалната администрација.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.