Најмалку 25 лица загинаа во пожар во илегална рафинерија во Нигерија

22

Најмалку 25 лица, меѓу кои и малолетници, загинале во петокот во експлозија и пожар во илегална рафинерија за нафта во нигериската држава Ривер.

Експлозијата се случила во петокот рано наутро, изјави еден од локалните жители.

-Има голем број жртви… Изброивме 25 тела, изјави лидерот на локалната заедница Ифиани Омано за британските медиуми и додаде дека меѓу жртвите има и малолетници, но идентитетот на жртвите се уште не е утврден.

Портпаролот на локалната полиција претходно ја потврди несреќата, но не го соопшти бројот на жртвите.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.