Најмалку 353 деца во Украина загинаа како резултат на руската инвазија, тврдат украинските власти

Убиени се најмалку 353 деца во Украина, а повредени се над 665 млади лица, како резултат на руската инвазија, соопшти денеска украинското Обвинителство за малолетници, јави Си-ен-ен.

Најмногу повредени се регистрирани во Доњецк, Харков и во Киев, наведуваат оттаму.

Како што пишува во соопштението, најмалку 2.138 образовни институции се оштетени, од нив 221 се апсолутно уништени.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.