Најмалку четири цивили загина во украински напад врз Донбас

Најмалку четири лица загинаа, а уште шест се повредени во украински напад во градот Пантелејмовка во Донбас, изјави Денис Пушилин, шеф на руската Народна Република Доњецк (НРД).

Во објава на Телеграм во саботата, Пушилин рече дека гранатирањето на населбата, која се наоѓа на околу 40 километри северно од Доњецк, предизвикало уривање на половина од двокатна станбена зграда и избувнување на пожар.

Тој истакна дека меѓу четворицата загинати цивили има и 15-годишно девојче, изразувајќи сочувство до семејствата на загинатите. Според Пушилин, меѓу ранетите има и 11-годишно девојче.

Шефот на НРД додаде дека службите за итни случаи ги завршиле операциите за пребарување и спасување на местото на настанот, извлекувајќи три лица од урнатините.

Локалните власти соопштија дека украинскиот напад се случил рано утрото кога луѓето сè уште спиеле. Заедничкиот центар за контрола и координација во руската Народна Република Доњецк соопшти дека силите на Киев истрелале три гранати од 155 милиметри од областа Новгородское (позната како Њујорк во Украина) кон Пантелејмовка во 6:20 часот по локално време.

Украинските трупи рутински го гранатираат Доњецк и околните населени места од 2014 година, кога избија непријателства во регионот по пучот во Киев. Еден од последните големи напади на Доњецк се случи кон крајот на јануари, кога загинаа 27 лица, а повеќе од дваесетина беа повредени.