Најмногу дожд наврна во Демир Капија

Утрово најниската температура во земјава од 12 степени е измерена во Лазарополе, Попова Шапка и во Маврови Анови. Како што соопшти УХМР, следуваат Берово со 13 степени, 15 во Крива Паланка, Охрид, 16 Битола, Претор, Дебар, Тетово, 17 Скопје–Петровец, Демир Капија, Струмица, Крушево, Виница, 18 во Прилеп, Штип, Дојран, Скопје–Зајчев Рид и 19 степени во Куманово, Велес, Кавадарци и во Гевгелија.

Најмногу наврнат воден талог за изминатите 24 часа до 08 часот од 10 л/м2 има во Демир Капија, 7 во Виница, 5 Гевгелија 3 Радовиш – Пожар, 2 Кавадарци и 1 л/м2 во Штип, Дојран и во Крушево.

Времето денеска променливо облачно со локална појава на пороен дожд и грмежи, а наместа процесите ќе бидат во форма на невреме со интензивен пороен дожд (поголема количина за кратко време), силен ветер и изолирана појава на град. Денес ќе дува и засилен ветер од јужен правец особено во Пелагонија и во североисточниот дел од земјата. Максималната температура ќе биде во интервал од 28 до 34 степени. УВ индексот изнесува 7.

Во Скопје променливо облачно со слаб до умерен ветер од јужен правец. Во делови од котлината ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Максималната температура ќе достигне 31 степен.