Најниска температура во Лазарополе и Маврови Ановина – Попова Шапка со најмногу снег, 24 сантиметри

Најниска температура утрово беше измерена во Лазарополе и Маврови Анови -1 степен, во Крушево 0 степени, во Берово, Крива Паланка и Претор два степени, во Прилеп, Битола, Охрид и Тетово четир, во Виница пет, во Струмица, Куманово и Штип шест, 7 во Скопје-Зајчев Рид и Скопје-Петровец седум, во Демир Капија и Гевгелија осум степени.

Најмно дожд наврна во Пожаране 26 л/м2, во Претор 16, во Тетово 15, во Маврови Анови 14, во Охрид и Крушево 13, во Скопје Зајчев Рид 12, во Скопје Петровец 11, во Битола и Виница 10, во Крива Паланка девет, во Тополчани осум, во Струмица седум, во Штип, Ѓуриште и Лазарополе шест, во Куманово, Гевгелија и Берово пет, во Прилеп и Демир Капија четири и во Дојран два степени.

Најмногу снег има на Попова Шапка 24 сантиметри, четири во Маврови Анови и два во Крушево.

Времето денеска беше претежно облачно со повремени врнежи од дожд, на планините од снег. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец. Кон крајот на денот облачноста делумно ќе се намали. Максималната температура ќе биде во интервал од 8 до 15 степени.

Во Скопје oблачно со повремени врнежи од дожд и со слаб до умерен северен ветер. Максималната температура ќе достигне 13 степени.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.