На Словачка и треба неутрална Украина, а не членка на НАТО

Ризиците од глобална војна ќе се зголемат само ако Украина стане дел од НАТО, предупреди во вторник словачкиот премиер Роберт Фицо, ветувајќи дека неговата земја ќе го блокира пристапот на Киев.

Прифаќањето на нови земји во воениот блок предводен од САД бара едногласна согласност од сите негови 32 сегашни членки. Ако Украина биде поканета да се приклучи, парламентот на Словачка нема да го ратификува пристапниот договор, инсистираше Фицо.

„На Словачка и треба неутрална Украина. Нашите интереси ќе бидат загрозени ако стане земја-членка на НАТО, бидејќи тоа е основата на голем светски конфликт“, објасни премиерот, цитиран од новинската веб-страница Noviny.sk.

Фицо истакна дека нема да потклекне на никакви надворешни притисоци.
„Нашите партнери во странство се научени дека што и да побараат од Словачка, автоматски ќе го добијат. Но, ние сме суверена земја“, изјави тој.

Словачка, заедно со Унгарија, предупреди дека ЕУ не треба да се вовлекува во конфликтот меѓу Русија и Украина и инсистираше на дипломатско решение. Откако стана премиер во октомври 2023 година, Фицо ја смени одлуката на претходната влада да испрати оружје во Киев. Тој исто така жестоко се противи на испраќање војници на НАТО во Украина.

Украина формално поднесе барање за пристап во НАТО во септември 2022 година. Иако американскиот државен секретар Антони Блинкен кажа дека Украина „ќе стане членка на НАТО“ некогаш во иднина, блокот досега одбиваше да се заложи за конкретен распоред или да обезбеди јасен пат за пристапување на Киев. Американскиот претседател Џо Бајден и генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг ја отфрлија можноста за членство на Украина додека не завршат борбите со Русија.

Москва постојано нагласува дека го гледа континуираното проширување на НАТО кон исток како закана за националната безбедност. Русија ја наведе воената соработка на блокот со Украина како една од основните причини за актуелниот конфликт и го опиша потенцијалниот пристап на Киев како „црвена линија“.