На состанокот во Рамала, Блинкен повика на создавање палестинска држава

Американскиот државен секретар Антони Блинкен изрази поддршка за „опипливи чекори“ кон создавање на палестинска држава на Западниот Брег и Појасот Газа за време на состанокот со шефот на палестинската управа Махмуд Абас во Рамала во средата.

Според извори, цитирани од Sky News Arabia, Блинкен на средбата ги посочил и „административните реформи“ кои треба да се случат во Палестиската управа.

Абас, наводно, барал Блинкен да го притисне Израел безусловно да ги ослободи сите даночни приходи што ги собира во име на Рамала.

„Ако немате можност да ослободите средства, како ќе имате способност да извршите притисок врз Израел и да постигнете мир и палестинска држава? Sky News Arabia ја цитираше изјавата на Абас.

По терористичките напади на Хамас на 7 октомври, израелскиот безбедносен кабинет гласаше за задржување на околу 100 милиони американски долари од средствата на Палестинската управа (ПУ) наменети за Газа под контрола на Хамас, како дополнение на парите еднакви на стотиците милиони што ПУ ги плаќа како помош на осудените палестински терористи и нивните роднини секој месец.

ПУ последователно се закани дека ќе ги одбие сите средства собрани од Израел, а кон крајот на октомври, Блинкен му кажа на Комитетот за доделување средства на американскиот Сенат дека администрацијата на Бајден побарала од Израел да ги ослободи средствата за Газа.

Според договорот со посредство на САД меѓу Израел и Пу минатиот месец, Израел се согласи да префрли дел од даночните пари откако ги провери имињата на примателите на платите на ПУ на списокот што Рамала ќе го обезбеди.

Според официјалната новинска агенција на ПС, Вафа, Абас во средата ја истакнал „потребата веднаш да се ослободат палестинските парични средства, бидејќи нивното задржување ги крши договорите и меѓународното право“, додавајќи дека „Појасот Газа има приоритет и нема да биде напуштен. ”

Абас, исто така, му ја нагласил на Блинкен „потребата веднаш да се запре војната против палестинскиот народ во Газа и на Западниот Брег, вклучувајќи го и Источен Ерусалим, за да може да се спроведе политичкото решение засновано на меѓународна легитимност“.

Шефот на ПУ побара на палестинската управа да и се даде „полноправно членство во Обединетите нации со одлука на Советот за безбедност“, пренесе Вафа.

Во извештајот на Стејт департментот се вели дека Блинкен „имал продуктивна дискусија со претседателот Абас за административните реформи, кои, доколку се спроведат, ќе имаат корист за палестинскиот народ.

„Секретарот потврди дека Соединетите Држави поддржуваат опипливи чекори кон создавање на палестинска држава заедно со државата Израел, со живеење во мир и безбедност“.

На 8 ноември, Блинкен изјави дека Газа по војната мора да биде предадена на ПУ. Решението „мора да вклучува владеење предводено од Палестина и Газа обединета со Западниот Брег под ПУ“, рече Блинкен.

Портпаролот на Советот за национална безбедност на САД, Џон Кирби, инсистираше на тоа дека Вашингтон се обидува да ја поддржи власта која „ја има поддршка од сите Палестинци за да можат ефективно да помогнат во постконфликтното владеење, особено во Газа“.

Во исто време, Стејт департментот одби да ја отфрли можноста Хамас да ја задржи власта или да му се придружи на раководното тело предводено од ПУ.

Според истражувањето објавено кон крајот на минатата година, 89% од Палестинците поддржуваат формирање влада која ќе го вклучува или ќе ја води Хамас. Само околу 8,5 отсто рекле дека се за власт контролирана исклучиво од фракцијата Фатах на Абас.