Најстариот рецепт за топло чоколадо

90

Ова е најстариот рецепт за топла чоколада, што просто ќе го обожавате.

Состојки:

30 грама црна чоколада

1 лажица какао

2 децилитри млеко

30 шеќер

Прстофат сол

Подготовка:

Подгответе го така што во мало тенџере ќе промешате чоколада, како, 1 децилитар млеко и мешајте на тивок оган додека чоколадата да се стопи. Додадете го остатокот од млекото и сол и продолжете да мешате.

Додадете шеќер, а кога чоколадата ќе стане густа ставете ја во филџан. По желба топлата чоколада можете да ја декорирате со шлаг.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.