На Табановце се чека 1час за влез во Македонија, а 30 минути за излез на Богородица

АМСМ соопшти дека поради зголемена фреквенција на возила, на граничниот премин „Табановце“ времето на чекање за влез во државата е околу еден час, а на преминот „Богородица“ за излез од државата се чека околу 30 минути.

На останатите гранични премини од македонска страна, нема поголеми задржувања за влез и излез од државата.

Според АМСМ, сообраќајот на државните патишта се одвива непречено по суви коловози. Интензитетот на патните правци надвор од градските средини е зголемен. Се препорачува прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и внимателно управување со возилата, особено на патиштата низ котлините, речните долини и клисурите, каде има можност од појава на одрони. Ова посебно се однесува за делниците Катланово – Велес, Маврово – Дебар – Струга, Виница – Берово и Кочани – Делчево.