Над 150 лица умреа во епидемијата на колера во Зимбабве

Министерството за здравство во Зимбабве денеска соопшти дека во таа земја се регистрирани над осум илјади случаи на колера, додека од февруари 152 починале од таа болест.

Епидемијата на колера низ Зимбабве изминатиот месец се прошири поттикната од лошите санитарни услови во сиромашните градови и населби во главниот град Хараре.

Земјата регистрираше повеќе од 500 случаи неделно во ноември, што е најголем број од февруари, објави Меѓународната федерација на Црвениот крст и Црвената полумесечина.

-Колера сега е регистрирана во сите десет провинции во земјата, изјави министерот за здравство Даглас Момбешора.

Епидемијата во Зимбабве се шири од урбаните во руралните области, ставајќи во опасност повеќе од десет милиони луѓе, вклучително и пет милиони деца, соопшти Црвениот крст. Во соопштението се наведува дека главни причинители на епидемијата се лошата хигиена.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.