Над 270 убиства секоја година во Албанија

Во Албанија во изминатите 23 години, по падот на комунистичкиот режим, се убиени 6.259 лица, односно во просек 272 лица годишно, пренесуваат локалните медиуми.

Во овој број не се вклучени жртвите во многу трагедии и несреќи.

Бројот на убиства кулминираше во 1997 година кога се регистрирани 1.542 убиени, а најмалку односно 120 убиства биле регистрирани до 2006-та година.

 

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.