Над 5,5 милиони бегалци од Украина влегле во Русија

Повеќе од 5,5 милиони луѓе, вклучително и над 749.000 деца, влегле во Русија од регионот Донбас и Украина од февруари 2022 година, објави во вторникот ТАСС, повикувајќи се на извор од руската влада.

Бројките се зголемување во однос на оние што ТАСС ги објави на почетокот на ноември, кога соопшти дека над 4,7 милиони бегалци, вклучително и речиси 705.000 малолетници, избегале во Русија. До средината на март тој број достигна 5,4 милиони, соопшти агенцијата.

Според најновото ажурирање, околу 39.000 од оние кои пристигнале во Русија остануваат сместени во засолништа управувани од владата. Останатите нашле сместување кај роднини, самостојно управувале со станбената ситуација или ја напуштиле земјата.

Руската влада привремено престана да плаќа еднократни бенефиции за бегалците, бидејќи потроши над 160 милиони долари за помош, објави изворот. Освен готовина и домување, Русија обезбеди бесплатни медицински услуги за бегалците кои ги бараа.

Статистичката служба на ЕУ, Еуростат, проценува дека околу 4 милиони бегалци од Украина добиле привремена заштита во земјите-членки од почетокот на непријателствата со Русија кон крајот на февруари 2022 година. Меѓу нив, Германија и Полска добија најголем дел, пречекувајќи над 900.000 луѓе секој.

Молдавија, која не е членка на ЕУ, е домаќин на меѓу 88.000 и 100.000 украински бегалци, според национални и меѓународни извори.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.