Над 7 милиони заразени во светот од корнавирусот

17

Бројот на заразени со коронавирус во светот денес надмина 7 милиони, а големо зголемување на бројот на заразени се бележи во Бразил и Индија, пренесува Ројтерс.

Околу 30 проценти од заразените, 2 милиони, се наоѓаат во Соединетите држави. Латинска Америка бележи втор најголем број потврдени случаи, 15 проценти.

Бројот на загинати во светот се приближува до 400.000. Четвртина од сите жртви се во САД, но тој број рапидно расте во Јужна Америка.

Бројот на смртни случаи поврзани со коронавирус за пет месеци во ова време е еднаков на бројот на луѓе кои умираат секоја година од маларија, една од најсмртоносните заразни болести.

Првиот случај на Ковид-19 е регистриран на 10 јануари во кинескиот град Вухан, но бројот на загинати надмина 100.000 во април, пренесува Ројтерс. Потребни беа само 23 дена за да се зголеми бројот од 300.000 на 400.000.

САД имаат најголем број смртни случаи, 110.000. Има повеќе и повеќе смртни случаи во Бразил, што наскоро би можело да ја надмине Велика Британија, која моментно е зад Соединетите држави. Се проценува дека вистинскиот број на смртни случаи е многу поголем од официјалните податоци затоа што многу држави немаат доволно тестови, а во некои од нив не се сметаат оние што починале надвор од болниците.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.