Над 70% од Русите се неутрални за израелско-палестинскиот конфликт

Мнозинството Руси не поддржуваат некоја посебна страна во израелско-палестинскиот конфликт, покажува анкета на јавното мислење, објави РТ.

Според истражувањето на 1.500 луѓе, спроведено помеѓу 13 и 15 октомври од московската анкета ФОМ, 73 отсто од испитаниците рекле дека нивната лична симпатија не е на ниту една страна, додека 10 отсто рекле дека ги поддржуваат Палестинците, а 9 отсто рекле го фаворизирале Израел.

Скоро 40 отсто, сепак, не можеле да одговорат што мислат дека е основната причина за сегашниот бран на непријателства во регионот.

Приближно еднаков број од анкетираните ги обвинија Израел (5%) и палестинската милитантна група Хамас (3%), додека 12% тврдеа дека Западот е одговорен за крвопролевањето, а 10% ја опишаа кризата како „територијален конфликт“.

Истражувањето исто така покажа дека мнозинството (65%) или не обрнувале многу внимание на конфликтот или воопшто не го следат.

Руската влада го осуди нападот на Хамас на 7 октомври, во кој загинаа околу 1.400 Израелци и ја поттикна ИД да изврши одмазднички воздушни напади врз Газа. Москва, исто така, го обвини Израел за неселективно убивање на палестински цивили и повика на итен прекин на огнот. Според властите во Газа, од 7 октомври досега се убиени повеќе од 8.000 Палестинци.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.