Над 80 загинати во бродска несреќа во ДР Конго

Повеќе од 80 луѓе загинаа во бродска несреќа на реката Касаи во западната провинција Мај-Ндомбе во Демократска Република Конго, соопшти во средата претседателството на земјата.

Фаталните несреќи на реките се вообичаени во водите на ДР Конго, каде што бродовите често се натоваруваат многу повеќе од нивниот капацитет. Централноафриканската земја има малку асфалтирани патишта низ нејзината главно шумска територија, а патувањето по река е вообичаено.

„Претседателот на Републиката повикува на истрага за вистинските причини за овој немил настан, со цел да се спречи тоа да се повтори во иднина“, соопшти Претседателството на платформата Х.

Несреќата се случила за време на ноќното пловење, изјави за Reuters гувернерката на провинцијата Мај-Ндомбе, Рита Бола Дула, додавајќи дека истрагата продолжува.