Надал и Федерер во полуфиналето на Ролан Гарос

231

Шпанецот Рафаел Надал и Швајцарецот Роџер Федерер изборија во вторникот полуфинале на Ролан Гарос, па гледачите во Париз ќе гледаат уште еден нивните тениски класик во борбата за финалето.

Надал лесно за помалку од два часа игра ги победи Јапонецот Кеи Нишикори со 6-1, 6-1, 6-3, додека Федерер многу потешко го совладата сонародникот Стан Вавринка со 7-6 (4), 4-6, 7-6 (5), 6-4.

Надал имал 17 грен-слем титули, од кои дури 11 во Париз, додека Федерер го избори осмото полуфинале на Ролан Гарос. Надал на овој турнир има дури 91 победа и само два пораза, а Федерер првпат настапува во Париз по 2015 година. Ова ќе биде новниот 39-ти меѓусебен дуел, а Шпанецот води со 23 наспроти 15, но последните шест натпревари ги доби Швајцарецот.

Во среда на распоредот се преостанатите два четврфинални дуела во средата се среќаваат Австриецот Доминик Тием и Русинот Карен Хачанов, и Србинот Новак Ѓоковиќ и Германецот Александер Зверев.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.