Нагетс го намалија водството на Лејкерс во финалето на Западот

19

Кошаркарите на Денвер Нагетс ноќта кон средата во третиот натпревар од финалето на Западната конференција во НБА лигата во Орландо со 114:106 ги победија Лос Анџелес Лејкерс и намалија на 1-2 во серијата до четири победи.

Нагетс до победата ги предводеше Џамал Мареј со 28 коша и 12 асистенции, а го следеше Џерејми Грант со 26 коша што е негово најдобро остварување во кариерата во постсезоната. Центарот Никола Јокиќ додаде 22 коша и 10 скокови.

Кај Лејкерс, пак, најдобар беше Леброн Џејмс со 30 коша на кои додаде и 10 скоковои и 11 асистенции. Го следеше Ентони Дејвис со 27 поени.

На малку повеќе од десет минути до крајот Лејкерс имаа заостанување од 77:97, но направија серија од 19:2 и дојдоа до 96:99 на шест минути пред крајот.

Со положувањето на Џејмс, Лејкерс дојдоа на заостанување од 98:101 на пет и пол минути до крајот, но потоа кошаркарите од Лос Анџелес не погодија во следните пет обиди, од кои четири беа за „тројка“.

Денвер ја сочува контролата над играта, а Мареј го заклучи прашањето на победникот со „тројка“ на малку повеќе од две минути пред крајот за водство во 106:99 и со погодокот на 53,3 секунди пред звукот на сирената.

Четвртиот натпревар се игра во четврток.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.