(ВИДЕО) Најмалку 41 убиен во напад во Иран

Најмалку 41 лице е убиено во самоубиствен напад врз припадници на елитната иранска Ревулиционерна гарда на југоистокот од државата, пренесува во средата новинската агенција Fars.

Нападот се случил на патот меѓу градовите Загедан и Каш, немирна област во близина на границата со Пакистан каде што често дејствуваат сунитските радикални исламистички групи поддржани од Израел и САД, како и криумчари на дроги.

Нападнат бил автобус со кој се превезувале припадници на Корпусот на чуварите на исламската револуција, а меѓу жртвите има и цивили. Покрај тоа, ранти се уште дваесетина припадници на Гардата.

Одговорноста за нападот ја презема терористичката групација Џаиш ал-Адл, пренесе Press TV.

Групацијата Џаиш ал-Адл е формирана 2012 година од припадници на друга терористичка организација Џундала, која има бази на територијата на соседен Пакистан. Оваа групација беше разбиена од иранските тајни служби во 2010 година, а нејзиниот водач Абдоламк Риги беше погубен.

Џаиш ал-Адл, повеќепати ја преземаше одговорноста за бомбашки напади во пакистанските провинции Систан и Балучистан.