Највпечатливите маски на Вевчанскиот карневал (ФОТОГАЛЕРИЈА)

94

СОРОС во Македонија, Шарена револуција, федерализација и кантонизација на државата… се само дел од највпечатливите маски на овогодинашниот Вевчански карневал.

Покрај традиционалните зет, невеста, ѓаволите и глупавите Августи, низ вевчанските улици се продаваа и дипломи од Косово за 5.000 евра, а внимание привлекоа и фантомските тутунарки. Не изостанаа ниту маските од секојдневието, омилените цртани ликови, како и други со страшни и смешни содржини.

Сите фотографии и атмосферата од овогодинешниот Вевчански карневал погледнете ги во продолжение.

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

14

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.