Намерно кашлала врз храна во продавница, па ќе добие кривична пријава

94

Жена намерно кашлала врз храна во продавница во американската сојузна држава Пенсилванија, па ќе се соочи со кривична пријава, соопшти полицијата.

Неименуваната жена влегла во продавница на синџирот Герити-супермаркетс во градот Хановер Тауншип и почнала да кашла врз пекарските производи, месо и друга храна, напиша на Фејсбук Џо Фасула, еден од сопствениците.

Вработените потоа ја тргнале стоката од полиците и ги дезинфицираа местата на коишто жената кашлала. Производите се проценуваат на околу 35.000 долари.

Жената е приведена. Засега се испитува нејзиното физичко, но и психичко здравје. Сѐ уште не е поведена постапка против неа.

Американското Министерство за правда претходно соопшти дека луѓе кои намерно ќе го шират новиот коронавирус, може да бидат обвинети за теоризам.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.