Напад врз војници во пограничната област на Белорусија

Возач на камион доцна во четвртокот со експлозивна направа ги нападна белоруските војници, кои беа распоредени да ја зајакнат границата, соопшти Министерството за одбрана во Минск.

Инцидентот се случил на автопатот М-5, кој оди од главниот град Минск кон границата меѓу Белорусија и Украина, соопшти Министерството во кусото соопштение во петокот.

„Возач на камион се обидел да нападне со употреба на експлозивна направа направена од пиротехника врз група војници вклучени во засилување на делови од државната граница“, се вели во соопштението.

Осомничениот се обидел да побегне од местото на настанот, но војниците успеале да му го блокираат возилото и да го задржат, соопшти Министерството. Ниту еден од војниците не е повреден во инцидентот, се додава.

Напаѓачот, кој беше опишан како 51-годишен маж, е предаден на полицијата. „Карактеристики на екстремизам се идентификувани во постапките на возачот“, се вели во соопштението.

Белорусија, близок сојузник на Русија, дели 1.084 километри граница со Украина. Минск не учествува директно во борбите меѓу Москва и Киев – сепак, Русија и Белорусија создадоа заедничка воена групација во Белорусија минатата есен за да се справат со согледаните закани од Западот.

Украина, наводно, ја зајакнува границата со Белорусија поради загриженоста за потенцијалниот руски упад од тој правец. Минкс го обвини Киев за провокации и обид да ја вовлече Белорусија во конфликтот.

Во март, белорускиот претседател Александар Лукашенко го нарече својот украински колега, Володимир Зеленски, „ѓубре“ откако рускиот надзорен авион А-50 претрпе мала штета во напад со беспилотно летало врз воздухопловна база во Белорусија. Операцијата не можеше да биде спроведена без да знае украинскиот лидер, рече тој.

Минатиот месец Киев го отповика својот амбасадор во Белорусија на консултации, откако Лукашенко одржа состанок со вршителот на должноста шеф на Руските Народни републики во Доњецк (НРД), Денис Пушилин. Заедно со Народните републики Луганск (НРЛ) и регионите Запорожје и Херсон, НРД стана дел од Русија минатата есен, откако луѓето во четирите региони со големо мнозинство гласаа за овој потег на референдумите. Украина смета дека териториите се окупирани од Русија.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.