Напаѓачите на Саздовски се бранеле со молчење, денеска дознале за неговата смрт

308

Што се случило пред дванаесет дена на автобуската постојка во скопската населба Авоткоманда напаѓачите на починатиот Никола Саздовски – Саздо не сакале да раскажат во средата кога првпат беа изведени пред Јавното обвинителството.

Обвинителот Анел Фидовски ги повикал за да ја слушне нивната верзија, но и нему и на нивните адвокати им рекле дека денеска ќе молчат.

Одбраната и јавноста се во очекување обвинителството да ја заврши истрагата и да соопшти во обвинението за кое кривично дело ќе ги гони трите момчиња кои го претепаа 21-годишниот Саздовски, а почина по десет дена минати во безсознаније.

Судска медицина ги предаде наодите и причните за смртта, а обвинителот вчера испитуваше очевидците од тепањето. Неофицијално е дека постојат и видео снимки, а се прибираат и други материјални докази.

Со еден час задоцнување службите на затворот во Шуто Оризари и донесоа од притворот Б.Б. и С.Р. во обвинителството. Единствено што проговориле е дека денеска дознале за смртта на Саздовски.

Од тројца видени напаѓачи, Министерството за внатрешни работи против сите тројца поднесе кривична пријава за насилство, пред да почине Саздовски, уапси двајца, а вети дека се работи на пронаоѓање на третиот кој сѐ уште е во бегство.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.