НАТО е подготвен за судир со Русија, вели висок функционер на Алијансата

НАТО е подготвен да се бори против Русија доколку избие директен конфликт меѓу двете, изјави во саботата Роб Бауер, претседател на Воениот комитет на алијансата.

Во интервју за португалската телевизија РТП, на прашањето дали воениот блок предводен од САД е подготвен за директна конфронтација со Русија, Бауер недвосмислено изјави: „Да“.

Официјалниот претставник истакна дека кога избувнаа непријателствата во Украина во февруари 2022 година, НАТО веќе имаше голем број борбени групи долж своето источно крило. Лидерите на блокот одлучија да создадат уште четири за време на самитот во Мадрид во јуни 2022 година, во Словачка, Унгарија, Романија и Бугарија, додаде Бауер.

„Мислам дека тоа е важна порака за Русите, дека нашиот став е променет, да им покажеме дека сме подготвени ако имаат идеја да дојдат во НАТО.

Бауер посочи дека со децении, многу земји на НАТО мислеа дека тие се оние кои одлучуваат кога и каде да ги распоредат своите сили, но конфликтот во Украина беше промена на играта. Русија ја започна својата воена операција „во моментот на нивниот избор, така што мораме да бидеме многу поспремни, немаме време да се подготвиме, затоа што зависи од нив кога ќе дојдат“, изјави функционерот.

Тој, исто така, ги опиша западните испораки на модерно оружје за Украина како „не ескалаторни“.

„Ако вашиот непријател има подобро оружје, тоа не е проблем на непријателот, тоа е ваш проблем“, рече тој, додавајќи дека и Западот и Русија се соочуваат со потребата да ги зголемат напорите за производство на оружје и опрема – а на земјите на НАТО им треба дебата за приоритетите на военото производство. Ова значи „зборување за економија во време на војна, но во мирно време“, што, признава тој, ќе биде тешко.

Русија ги смета силите на НАТО распоредени во близина на нејзините граници како закана. Во декември 2021 година, Москва поднесе нацрт-документи за безбедносните гаранции до НАТО и Вашингтон, барајќи да ѝ се забрани на Украина да влезе во алијансата и инсистирајќи на тоа дека блокот треба да се повлече на границите како што беа во 1997 година. Оваа увертира беше одбиена.

Во средата, портпаролот на Советот за национална безбедност на САД, Џон Кирби, рече дека Вашингтон досега не видел „апсолутно никакви индикации“ дека Москва има планови за напад на територијата на блокот.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.