НАТО го поздрави договорот меѓу Србија- Косово

НАТО го поздравува договорот меѓу претседателот на Србија, Александар Вучиќ и премиерот на Косово, Албин Курти постигнат на средбата во Охрид.

Во дијалогот олеснет од ЕУ на патот за нормализирање на односите меѓу Белград и Приштина. Ги повикуваме и двете страни да го спроведат договореното брзо и целосно. Ние сме посветени на стабилноста на Западен Балкан,стои во објавата од Алијансата на официјалниот профил на НАТО на Твитер.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.