НАТО објави дека Украина не ги исполни условите за влез во алијансата

Украина сѐ уште не ги исполнила условите кои се потребни за земјата да влезе во НАТО. Ова го соопшти врховниот командант на комбинираните сили на Алијансата во Европа, генерал Кристофер Каволи.

„Политиката на НАТО, договорена меѓу 32 земји, е дека кога ќе дојде време и кога сите сојузници ќе се согласат, Украина ќе стане членка на алијансата. Но, овие два услови сè уште не се исполнети“, рече Каволи за време на сослушувањето во Комитетот за вооружени сили на американскиот Сенат, објави ТАСС.

Генералот укажа и на фактот дека поразот на Украина во конфликтот со Руската Федерација е неизбежен доколку ситуацијата со испораката на оружје од Запад до Киев не се промени во блиска иднина.

„Ако едната страна може да шутира, а другата не може да возврати, тогаш губи страната што не може да возврати. Така што, влогот е многу голем“, изјави командантот на НАТО во Европа, ANews.

На 8 април, шефот на прес-службата на Стејт департментот, Метју Милер, на брифинг посочи дека Украина би можела да се приклучи на НАТО по завршувањето на конфликтот со Руската Федерација.

Пред ова, на 4 април, шефот на украинското МНР Дмитриј Кулеба, по состанокот на Советот Украина-НАТО на ниво на министри за надворешни работи, изјави дека Украина го заслужува членството во Северноатлантската алијанса. Во исто време се огласи и Блинкен. Тој нагласи дека Украина на крајот ќе се приклучи на Северноатлантската алијанса, бидејќи нејзините членки ја поддржуваат оваа одлука.

Во февруари, рускиот претседател Владимир Путин посочи дека Руската Федерација е загрижена поради можноста Киев да биде вовлечен во блокот, бидејќи тоа директно ја загрозува државната безбедност. Тој потсети дека Русија е „постојано лажена од гледна точка на непроширувањето на НАТО на исток“.

На 30 септември 2022 година, Украина поднесе барање за членство во НАТО на забрзана основа. Тогаш претседателот на земјата Володимир Зеленски рече дека всушност земјата е веќе во алијансата и ги исполнува нејзините стандарди. На 15 јуни 2023 година, членовите на Европскиот парламент усвоија резолуција со која го повикуваат НАТО да ја покани Украина да стане негов член.