НАТО подготвува нова мисија во Авганистан

51

НАТО од први јануари 2015 година ќе започне да врши нова воена мисија во Авганистан под кодирано име „Решителна поддршка“, што ќе биде за подготовка и помагање на авганистанските сили за безбедност, без да се одржуваат борбени дејства, соопштил претседателот на Воениот комитет на НАТО, Кнуд Бартелс, пренесе „ИТАР-ТАСС“.

„НАТО во моментов работи со авганистанските власти над создавање на правна основа за мисијата ‘Решителна поддршка’“,, рекол Бартелс на отворањето на дводневниот состанок на началниците на генералштабовите на 28-те земји членки на Алијансата.

Учесниците ќе разговараат за плановите за новата мисија и безбедноста на престојните избори за претседател на Авганистан .

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.