НАТО со осуда за референдумите во Луганск и Доњецк

Реагирајќи на најавата дека Народните републики Луганск и Доњецк (ЛНР и ДНР) ќе одржат реферндум за приклучување кон Русија подоцна оваа недела, генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг во вторникот го нарече ваквото гласање нелегитимно и побара поголема поддршка за Украина од „меѓународната заедница“.

„Лажните референдуми немаат легитимитет и не ја менуваат природата на руската агресивна војна против Украина“, напиша Столтенберг на Твитер, нарекувајќи го „натамошна ескалација во војната на рускиот претседател Владимир Путин“.

„Меѓународната заедница мора да го осуди ова бесрамно кршење на меѓународното право и да ја засили поддршката за Украина“, додаде Столтенберг.

Народните републики Луганск и Доњецк (ЛНР и ДНР) ќе одржат референдум за обединување со Русија на 23 и 27 септември, соопштија нивните лидери утрово. Териториите под контрола на Русија на соседните региони Запорожје и Керсон, исто така, ќе гласаат почнувајќи од петок.

Американскиот советник за национална безбедност Џејк Саливан ја повтори осудата на Столтенберг на брифингот за печат во Белата куќа во вторникот, нарекувајќи ги референдумите „навреда на принципите на суверенитет и територијален интегритет“.

„Никогаш нема да ја признаеме оваа територија како ништо друго освен дел од Украина“, додаде Саливан.

Неколку региони на Украина одбија да го признаат легитимитетот на владата во Киев по пучот поддржан од САД против избраниот претседател во февруари 2014 година. Крим одржа референдум за повторно приклучување кон Русија во март истата година – што НАТО исто така одби да го признае – додека Доњецк а Луганск прогласија независност.

Русија испрати војници во Украина на 24 февруари, наведувајќи го неуспехот на Киев да ги имплементира договорите од Минск, дизајнирани да им дадат специјален статус на Доњецк и Луганск во рамките на украинската држава. Протоколите, со посредство на Германија и Франција, првпат беа потпишани во 2014 година. Поранешниот украински претседател Пјотр Порошенко оттогаш призна дека главната цел на Киев била да го искористи прекинот на огнот за да купи време и да „создаде моќни вооружени сили“.

Во февруари 2022 година, Кремљ ги призна републиките во Донбас како независни држави и побара Украина официјално да се прогласи за неутрална земја која никогаш нема да се приклучи на ниту еден западен воен блок.