Наутро студено со минусни температури, а дневните од 18 до 25 степени

Наутро студено време со слаба магла по одделни котлини, а во текот на денот претежно сончево и релативно топло.

Ќе дува слаб до умерен, а наместа долж Повардарието повремено засилен ветер од северен правец. Кон крајот на денот од север облачностa ќе се зголемува.

Утринските температури ќе се движат од -4 до 6 степени, а дневните од 18 до 25 степени.

Во Скопје сончево и релативно топло, во делови од котлината со слаба утринска магла. Ќе дува слаб до умерен, повремено засилен ветер од северен правец. Кон крајот на денот облачноста ќе се зголеми. Максималната дневна температура ќе достигне 23 степени.

За утре се најавува сончево време со мала до умерена облачност. Ќе дува умерен, долж Повардарието засилен ветер од северен правец.

За време на викендот по котлините ќе има појава на магла.