Навики кои прават мозокот да ви старее побрзо

82

Како што времето минува, така и вашите когнитивни и комуникациски способности ќе се забавуваат, но за среќа има неколку навики од кои може да се одвикнете за да ја сочувате младоста на мозокот.

Што предизвикува предвремено стареење на мозокот?

1. Претерувате со пиење алкохол (секој ден).

2. Водите физички пасивен живот.

3. Не ги одржувате пријателствата и не комуницирате секојдневно.

4. Го запоставувате здравјето на срцето.

5. Пушач сте.

6. Имате лош распоред на спиење и не спиете доволно.

7. Правите активности кои го нарушуваат и оптоваруваат сетилото за слух.

8. Живеете во загадена средина.

9. Заборавате да практикувате активности кои ве опуштаат и релаксираат.

10. Не носите соодветна заштита на главата, доколку практиквуате екстремни спортови.

11. Не се храните правилно и не внесувате доволно зеленчук, шумско овошје, риба, јаткасти плодови, мешунки, здрави масти…

12. Не го вежбате мозокот.

13. Престанувате да учите и откривате нови информации.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.