ВИДЕО| Навивачите го прекинаа дуелот меѓу Ница и Марсеј

Натпреварот од третото коло на француското фудбалско првенство меѓу Ница и Марсеј е прекина во 74 минута, поради упадот на домашните навивачи на теренот.

Група навивачи од јужната трибина на стдионот „Алијанц Ривиера“, на којашто се сместени најфатанитчните припадници на навивачката група на Ница, петнаесеттина минути пред крајот на мечот ја пескокнаа оградата и сака да се пресметаат со гостинските фудбалери, откако Димитри Паје одговори на провокоциите кои траеја во текот на целиот дуел.

Навивачите на Ница во текот на целиот меч фрлаа разни предмети ан теренот и ги гаѓаа фудбарелерите на Марсел. Во првото полувреме цел им беше гостинскиот голман Мандаду, а во второто секој играч кој ќе дојдеше да изведе корнер.

По повеќемитнуто меѓусебно туркање меѓу обезбедувањето, навивачите на Ница, фидбалерите и службените лица на двете екипи,л судијата Бастиен двете екипи ги испрати во соблекуваните го прекиа дуелот.

Во моментот на прекинот Ница водепе со 1:0, а погодокот го постигна Данецот Каспер Долберг во 49 минута.