НБА лига: Бостон ја прекинаа низата порази, Булс изненадија во Чикаго

Минатогодишните финалисти Бостон Селтикс ја прекина серијата од три пораза со убедливата победа од 115:93 на домашен терен против Портланд Трејл Блејзерс.

Одличен беше Џејсон Тејтум кој по повредата на коленото се врати во тимот со 30 голови, а најмногу кошошви Блејзерси постигна Демијан Лилард – 27.

Бостон е втор на Истокот со 46-21, додека Портланд е 12-ти на Западот со 31-35.

Изненадувањето на вечерта се случи во Денвер, каде водечкиот тим на Западот, кој игра во одлична форма во последно време, Нагетс загубија од Чикаго Булс со 96:117. На полувремето Нагетс, кои имаа осум победи од претходните девет натпревари, имаа предност од 52:51, но во третата четвртина Булс ја направија разликата и мирно го контролираа дуелот во последните 12 минути.

Зак ЛаВин со 29 поени беше најефикасен кај Булси, каде што се истакна и Никола Вучевиќ со 25 прекини и 15 скока. Никола Јокиќ беше најсестран кај домашниот тим со 18 поени, 12 скока и 8 асистенции, а Арон Гордон додаде 17 поени.

Денвер и натаму е јасен лидер на Западот со сооднос 46-20, додека Чикаго е само 11-ти на Истокот со 30-36.

Во средбата на две екипи кои се борат за место во постсезоната на Западот, Њу Орлеанс Пеликанс на домашен терен го победија Далас Маверикс со 113:106, но гостинските навивачи треба да бидат повеќе загрижени поради повредата на бутниот мускул на нивниот најдобар играч. Лука Дончиќ од поразот.

„Не е добро. Едноставно не можам да играм како што би сакал“, изјави Дончиќ, кој во четврток ќе биде подложен на преглед за да се утврди сериозноста на повредата.

Дончиќ го заврши мечот со 15 поени и осум асистенции за 28 минути поминати во игра.

До вредната победа го предводеше домашниот тим Си Џеј МекКолум, кој влезе од клупата и постигна 32 поени, додека Кајри Ирвинг постигна 27 за Мавс.

Со овој пораз Далас паднаа на осмото место на Западот со 34-33, додека Њу Орлеанс е 10-ти на Западот со 32-34.

Лос Анџелес Клиперс ја извојуваа втората последователна победа победувајќи го Торонто Репторс со 108:100 на домашен терен и се вратија на шестото место во Западната конференција на НБА лигата, последно кое води директно во плеј-офот. Каваи Ленард ги предводеше Клиперси до вредна победа со 32 поиени и 12 скока, Пол Џорџ додаде 23, додека Паскал Сијакам и Скоти Барнс беа најефикасни кај Репторс со по 20 поени.

Клиперси сега имаат скор 35-33 и имаат една победа повеќе од Минесота Тимбервулфс и Далас Маверикс кои се на плеј-ин позициите. Репторси се деветти на Истокот со 32-35.

Оклахома Сити Тандер на гостувањето кај Феникс Санс беа убедливо поразени со 101:132. Во овој натпревар се очекуваше Кевин Дјурент да дебитира дома за Санс, но големиот стрелец се лизна за време на загревањето и го повреди левиот зглоб, пропуштајќи го натпреварот. Девин Букер ги презеде работите во свои раце и беше водечки стрелец на дуелот со 44 поени, од кои 30 во првото полувреме. Кај гостите, кои повторно играа без Шаи Гилгеус-Александер, најефикасен беше Линдзи Вотерс со 23 поени.

Со четвртата победа во низа, Феникс стигнаа до рекорд од 37-29 и сѐ уште ѐе четврти на Западот, додека Оклахома Сити со 31-35 е на 11-то место на Западот, првото што не води ниту во „плеј-ин“ .