НБА лига: Денвер подобар од Минесота, Далас од Сан Антонио

Во дербито на вечерта во американската професионална кошаркарска НБА лига, шампионите Денвер Нагетс на гости ги совладаа ослабените Минесота Тимбервулвс со 115:112.

Домашниот тим настапи без двајцата најдобри високи играчи Руди Гобер и Карл-Ентони Таунс, а тоа максимално го искористи првиот играч на гостите Никола Јокиќ кој го предводеше својот тим со 35 поени и 16 скока. Јокиќ имаше одлична поддршка во Мајкл Портер, кој уфрли 26 поени.

Иако беа без Гобер и Таунс, Волвс беа во игра до самиот крај, но обидот за израмнување и продолженија на Ентони Едвардс со три поена не беше прецизен. Едвардс мечот го заврши со 30 поени и по 8 скока и асистенции, а Џејден МекДаниелс додаде 26.

Со оваа победа Денвер се одвои од Минесота на второто место во Западната конференција, сега има сооднос победи-порази 48-21, додека Минесота е трета со 47-22. Не е далеку и водечката Оклахома Сити Тандер со 47-20 и два натпревара помалку.

Со нов „трипл-дабл“ учинок од 18 поени, 16 асистенции и 10 скока, Лука Дончиќ ги предводеше Далас Маверикс до важна гостинска победа од 113:107 против Сан Антонио Спарс. Прв стрелец на Мавс беше Кајри Ирвинг со 28 прекини, додека Тре Џонс ги предводеше слабите Спарс со 22 гола.

Со скор од 40-29, Далас се седми на Западот, но Сакраменто кои го држат шестото место, последното кое води директно во плеј-офот, го има практично истиот скор од 39-28. Сан Антонио е на дното на Западот со 15-54.

РЕЗУЛТАТИ
Орландо – Шарлот 112:92
Вашингтон – Хјустон 114:137
Бруклин – Њу Орлеанс 91:104
Сан Антонио – Далас 107:113
Минесота – Денвер 112:115

ТАБЕЛИ

Источна конференција

Бостон 54 14 79,4
Милвоки 44 24 64,7
Кливленд 43 25 63,2
Њујорк 41 27 60.3
Орландо 41 28 59,4
Филаделфија 38 30 55,9
Индијана 38 31 55.1
Мајами 37 31 54,4
Чикаго 34 35 49,3
Атланта 30 38 44.1
Бруклин 26 43 37,7
Торонто 23 45 33,8
Шарлот 17 52 24,6
Детроит 12 56 17.6
Вашингтон 11 58 15,9

Западна конференција

Оклахома Сити 47 20 70.1
Денвер 48 21 69,6
Минесота 47 22 68,1
ЛА Клиперс 42 25 62,7
Њу Орлеанс 42 26 61,8
Сакраменто 39 28 58,2
Далас 40 29 58,0
Феникс 39 29 57,4
ЛА Лејкерс 37 32 53,6
Голден Стејт 35 32 52,2
Хјустон 33 35 48,5
Јута 29 39 42,6
Мемфис 23 46 33,3
Портланд 19 49 27,9
Сан Антонио 15 54 21,7