НБА лига: Дневер и Јокиќ се впишаа во историјата

Кошаркарите на Денвер Нагетс првпат во историјата на франшизата се пласираа во големото финале на НБА лигата, елиминирајќи ги Лос Анџелес Лејкерс со серијата победи од 4-0 во финалето на Западната конференција, совладувајќи ги во четвртиот натпревар во Лос Анџелес со 113:111.

Српскиот центар Никола Јокиќ уште еднаш се истакна со 30 поени, 14 скока и 13 асистенции, остварувајќи го осмиот „трипл-дабл“ во вогодинешниот плеј-оф и со тоа стана првиот играч во историјата со ваков дострел, а претходно го подели рекордот со легендарниот Вилт Чембрлен кој ги предводеше Филаделфија 76ерс до титулата во 1967 година со седум „трипл-дабл“ остварувања во постсезоната.

Ова беше петти „трипл-дабл“ за Јокиќ во последните шест натпревари и сосема заслужено ја освои титулата најкорисен играч во финалето на Западот.

Покрај Јокиќ, во тимот на Нагет одлични беа Џамал ​​Мареј со 25 и Арон Гордон со 22 прекини.

Тоа беше уште една ноќ за паметење на Леброн Џејмс, кој постигна 40 поени со 10 скока и 9 асистенции, што не им помогна на Лејкерси, но Џејмс најголем дел од своите поени ги постигна во првото полувреме. По првите 24 минути беше 73:58 за домашниот тим, а Џејмс во тој период постигна 31 кош (21 во првата четвртина) и со тоа постави нов личен рекорд по бројот на асистенции во едно полувреме во плеј-офот.

Сепак, се чини дека подоцна се измори, што гостите знаеја како да го искористат. Откако Денвер поведе со 113:111 со кошот на Јокиќ, останаа уште 50 секунди, а домашните имаа два напада во тоа време за да израмнат или евентуално да поведат, Џејмс двата пати ја зеде топката, но првиотпат промаши шут од шест метри на 26 секунди пред крајот, а вториотпат Мареј и Гордон го запреа во пробивот под обрачот на три секунди пред истекот на времето.

Кај Лејкерси покрај Џејмс се истакна и Ентони Дејвис со 21 гол и 14 скока.

Во првото полувреме, Лејкерси постепено градеа предност до максимални 15 поени на самиот крај, но сите нивни напори беа откажани за помалку од шест минути игра кога Денвер тргна во серија од 21:5 за да постигне 79:78 водство. Потоа речиси секогаш благата предност беше на страната на гостите кои на крајот успеваа да слават.

Во големото финале Денвер ќе игра против шампионот на Истокот, а досегашниот резултат во серијата меѓу Мајами Хит и Бостон Селтикс е 3-0 за Хит, кои на тој начин ќе ја имаат првата шанса да ја постигнат четвртата победа ноќта од вторник кон среда во својата сала. Селикс, пак, мора во финалето мора да направат нешто што досега не се случило во НБА, а тоа е да свртат негатива од 0-3 во победи.