НБА лига: Филаделфија ја запре серијата од 16 победи на Миловки

Кошаркарите на Филаделфија 76ерс синоќа ја прекинаа серијата од 16 победи на Милвоки Бакс, совладувајќи ги на гости со 133:130.

Домаќинот речиси константно водееше, во завршниот период влезе со двоцифрена позитива, меѓутоа не успеа да ја одбрани бидејќи Филаделфија се разигра и со фуриозен финиш со 48:31 во четвртата четвртина, дојде до победата. По двајца кошаркари финишираа со по „дабл-дабл“.

Харден уфрли 38 поени и подели десет асистенции, а притоа врза и девет скока, додека му помогна Џоел Ембид (31 поен, десет асистенции). Адетокумбо го заврши мечот со 34 поени и 13 скока, имаше поддршка од Брук Лопез и Џру Холидеј со 26 поени.

Милвоки водеше со 18 поени разлика во третата четвртина пред Филаделфија да искористи серија од 23:9 за да израмни на 108;108 на средината на четвртата четвртина. Откако Адетокумбо реализираше две слободни фрлања со преостанати 1:43 за водство на Бакс од 125:121, Харден и Ембиид погодија „тројки“ во низа и го донесоа првото водство на Филаделфија во втората четвртина. Макси со две слободни фрлања ја зголеми предноста на Филаделфија на четири на 25 секунди до крајот.

Минесота Тимбервулвс, исто така, победија на гости кај Сакраменто Кингс на гости со 138:134.

Ентони Едвардс беше најдобар стрелец на Волвс со 27 поени, од кои два клучни на крајот од натпреварот. Едвардс им донесе водство на Тимбервулфс од 136;132 на 33 секунди до крајот. Руди Гоберт имаше „дабл-дабл“ учинок од 13 поени и 14 скока.

Кевин Хуертер постигна рекордни во кариерата 29 поени за кралевите, кои ја прекинаа серијата од пет победи.

Торонто Репторс ги победија Вашингтон Визардс со 116:109 по продолжението, а Фред ВанВлит постигна две „тројки“ во продолжението и заврши со 25 поени за победничката екипа. Најефикасен за Репторс беше Гери Трент Јуниор. со 26 кошеви.

Кристапс Порзингис постигна 22 за Визардс, кои имаа 24 загубени топки. Бредли Бил додаде 21 поен и 10 асистенции.

Кливленд Кавалирс на домашен терен убедливо го победија Детроит Пистонс со 114:90. До победата ги предводеше Дариус Гарланд со 21 прекин и седум асистенции, а Донован Мичел додаде 20 поени.

Марвин Багли Трети со 20 поени и 13 скока беше најдобриот поединец на Детроит кој настапи без водечкиот стрелец Бојан Богдановиќ, кој е повреден

Мајами Хит ги надиграа Атланта Хокс со 117:109 и со тоа ја зголеми предноста пред Атланта во трката за плеј-офот во Источната конференција. Бам Адебајо постигна 30 поени со 11 скока за победа, а Тајлер Херо додаде 20 поени.

Хит останаа на седмото место во Источната конференција и ја зголеми предноста во однос на осмото место Атланта на 1 1/2 натпревари.

Атланта беше предводена од Садик Беј, кој реализира четири тројки од клупата и постигна 22 поени. Дабл-дабл учинок имаше Клинт Капела со 16 поени и 13 скока.

Хјустон Рокетс ја прекинаа серијата од 11 порази победувајќи ги Сан Антонио Спарс со 122:110.

Тари Исон постигна рекордни во кариерата 20 поени, Џош Кристофер и Усман Гаруба додадоа 14 поени, односно 11, а Алперен Сенгун (16 поени, 10 скока) и Кенион Мартин Јуниор впишаа „дабл-дабл“ (14 поени, 13 скока).

РЕЗУЛТАТИ

Вашингтон Визардс – Торонто Репторс 109:116 (продолжение)

1. Денвер Нагетс 45 19.703 —
2. Минесота Тимбервулвс 34 32 .515 12