НБА лига: Клиперси славеа против Портланд, тежок пораз за Детроит

Три натпревара се одиграа ноќта кон средата во НБА лигата, а Лоз Анџелес Клиперс ги победија Портланд Трејл Блејзерс со 118:112, додека Детроит Пистонс претрпе тежок пораз на домашен терен од Њујорк Никс.

ЛА Клиперс го надиграа Блејзерс, а Норман Пауел беше најдобар стрелец за Клиперс, кој заостануваа дури 18 поени во третата четвртина, а 22 од 32-те поени ги постигна во последната четвртина, додека Реџи Џексон додаде 24 поени и 12 асистенции.

Енферни Симонс го израмни својот рекорд во кариерата од девет „тројки“, во 37-те поени за Портланд. Џерами Грант постигна 32 поени за Портланд, кој го претрпе петтиот пораз во последните шест натпревари.

Њујорк Никс ги победија Детроит Пистонс со 140:110, а Џулиус Рендл ги предводеше до победата со неговиот рекорд во досегашниот тел од сезоната од 36 поени, седум скокови и пет асистенции. Квентин Грајмс, Рај Џеј Барет и Џејлен Брунсон постигнаа по 16 поени, додека Имануел Квикли додаде 15 поени за Никс, кој победи во само два од последните шест натпревари.Кај Пистонс најдобар стрелец беше Исаја Стјуарт со 19 поени.

Ана последниот натпревар одигран синоќа во НБА, Далас Маверикс ја прекинаа серијата од четири порази совладувајќи го Голден Стејт Вориорс на домашен терен со 116:13.

Лука Дончиќ го заврши натпреварот со „трипл-дабл“ од 41 поен, 12 скока и исто толку асистенции, а Тим Хардавеј Џуниор додаде 22 украдени топки за Маверикс. За Вориорс, Стивен Кари постигна 32, а Клеј Томпсон промаши тројка на звучниот сигнал што би го израмнила Голден Стејт.

3. Јута Џез 12 11 .522 2 1/2
4. Минесота Тимбервулфс 10 11 .476 3 1/2