НБА лига: Контроверзна победа на Никс над Пистонс

Кошаркарите на Њујорк Никс на домашен терен ги победија Детроит Пистонс со 113:111, а победата ја осигура Џош Харт по спорен момент кој постигна кош на 2,8 секунди до крајот.

Контроверзниот момент се случи на осум секунди до крајот кога Донте ДиВинченцо од Никс скокна по топката во близина на центарот на теренот и се заби во нозете на Осар Томпсон, кој се обидуваше да ја контролира топката. Не беше досуден прекршок, а топката заврши во рацете на Џејлен Брунсон од Никс, кој на 2,8 секунди до крајот му додаде на Харт за решавачкиот кош.

Главниот судија Џејмс Вилијамс подоцна призна дека требало да биде фаул.

„По прегледот по натпреваротутврдивме дека Томпсон прв дошол до топката, а потоа му била ускратена можноста да ја поседува топката“, рече Џејмс Вилијамс. „Затоа, требаше да му се пресуди фаул на ДеВинченцо“, додае Томпсон.

Брансон постигна 35 поени и 12 асистенции додека Никс ги победи Пистонс по 14-ти пат по ред. Харт постигна 23 поени, осум скока и шест асистенции, додека ДиВинченцо постигна 21 поен. Кејд Канингем постигна 32 поени и осум асистенции за Пистонс, кои загубија шест последователни натпревари.

На преостанатите три натпревара кои се одиграа синоќа во НБА, славеа гостите. Мајами Хит, иако ослабени, на гостински терен го победија Сакраменто Кингс со 121:110. Играјќи без ѕвездата Џими Батлер, Мајами беше предводен од Бам Адебајо кој постигна 28 поени со 10 скока и седум асистенции за Хит.

Батлер и Никола Јовиќ немаа право да играат против Кингс откако отслужија суспензија од по еден натпревар поради учество во тепачка за време на победата на Мајами во Њу Орлеанс во петокот. Томас Брајант започна суспензија од три натпревара во Сакраменто. И Хит беа без Тајлер Херо и Тери Розиер, двајцата со повреди на коленото.

Кевин Лав додаде 19 поени, а Хејвуд Хајсмит 15 за Хит, кои го освоија четвртиот последователен резултат. Кај Сакраменто најдобар беше Киган Мареј со 28 поени, додека Домантас Сабонис натпреварот го заврши со 14 скока и 10 асистенции, но постигна само 14 поени.

Торонто Репторс го победија Индијана Пејсерс со 130:122 на гостински терен, а Скоти Барнс ги предводеше до победата со „трипл-дабл“ учинок од 21 поен, 12 скока и 12 асистенции. Реџеј Барет додаде 24 поени, а Грејди Дик 18 поени, од кои четири тројки. Индијана ја предводеше Паскал Сијакам со 27 поени и девет скока.

Бруклин Нетс на свој терен ги победија Мемфис Гризлис со 111:86. Денис Шродер постигна 18 поени за Бруклин, кој ја заработи првата победа под привремениот тренер Кевин Оли. Кам Томас додаде 14 поени за Нетси, но беше надвор од теренот поради повреда на десниот зглоб. Ламар Стивенс ги предводеше Гризлис со 17 поени, а Џерен Џексон Јуниор. постигна 15 поени.