НБА лига: Победа на Милвоки, разиграни Адетокумбо и Лопез

Кошаркарите на Милвоки Бакс, моментално најдобриот НБА тим и шампиони од пред две сезони, ноќта од понеделник кон вторник ги совладаа Њу Орлеанс Пеликанс со 128:119.

Во изедначена игра кај гостите доминираше расположениот Јанис Адетокумбо кој мечот го заврши со 42 поени. Од поле шутираше со ефикасност 12:17, а во текот на натпреварот изведе дури 22 слободни фрлања, од кои погоди 17. Додаде и десет скокови.

На ова гостување, номинално вториот најдобар играч Мидлтон не настапи за Бакс, но Јанис имаше совршена поддршка во Брук Лопез, кој постигна 30 поени со седум скока.

Њу Орлеанс беа блиску во текот на целиот натпревар, но на крајот не им се заканија на гостите од Милвоки и покрај одличната игра на литванскиот центар Јонас Валанчиунас, кој постигна 37 поени, имаше 18 скока и пет асистенции. Си Џеј Меккалум, исто така, одигра многу добро, и постигна 31 поен (6-10 тројки) со осум скока и девет асистенции. Ова беше четврти пораз по ред за Њу Орлеанс, додека Милвоки сега има сооднос меѓу победи и порази 22-8.

Минесота Тимберволфс пред своите гледачи го победија Далас Маверикс со 116:106, со тоа што на крајот од третата четвртина поради постојани проговири беа исклучени најдобриот играч на Далас, Лука Дончич, а потоа и неговиот тренер Џејсон Кид. Сепак, Далас го загуби натпреварот во втората четвртина, која домаќинот ја доби со големите 36:14.

За Минесота, Ентони Едвардс и Наз Рид постигнаа по 27 поени, а интересно е што и двајцата имаа по 13 скокови, при што Едвардс остана многу блиску до „трипл-дабл“ учинок, бидејќи додаде девет асистенции.

Дончич додека беше на паркетот впиша 19 поени, шест скокови и седум асистенции.

По продолжението, Филаделфија 76ерс ги победија Торонто Рапторс со 104:101, што беше петта победа во низа за Сиксерс, додека Торонто го загуби шестиот натпревар во низа. Кај домаќините Џоел Ембиид постигна 28 поени со 11 скока, а Џејмс Харден 14 поени со седум скока и осум асистенции.

Во дополнителните пет минути Торонто постигна само два поена, а прво име во гостинскиот тим беше Паскал Сијакам со 38 поени, 15 скока и осум асистенции.

Со тоа што целата петорка имаше двоцифрен број поени, како и Чеди Осман, кој постигна 22 поени од клупата, Кливленд Кавалирс на домашен терен ја совлада Јута Џез со 122:99, додека во тензичната завршница Атланта Хокс ги победија Орландо Меџикс со 126:125 со 37 поени и 13 асистенции. од Трае Јанг.

Феникс Санс ги победија ЛА Лејкерс со 130:104, со тоа што веќе на полувремето беше +24 за домаќинот (68:44). Целата прва петорка на Феникс имаа двоцифрен број поени, а најдобар меѓу нив беше Крис Пол, кој постигна 28 поени со осум асистенции.

РЕЗУЛТАТИ

Кливленд – Јута 122:99
Филаделфија – Торонто 104:101 (продолжение)
Атланта – Орландо 126:125
Хјустон – Сан Антонио 105:124
Минесота – Далас 116:106
Њу Орлеанс – Милвоки 119:128
Оклахома Сити – Портланд 123:121
Феникс – ЛА Лејкерс 130:104
Сакраменто – Шарлот 119:125

ТАБЕЛИ

Источна конференција
1. Милвоки Бакс 22 8
2. Бостон Селтикс 22 9
3. Кливленд Кавалирс 21 11
4. Бруклин Нетс 19 12
5. Филаделфија 76ерс 17 12
6. Њујорк Никс 17 13
7. Мајами Хит 16 15
8. Атланта Хокс 16 15
9. Индијана Пејсерс 15 16
10. Торонто Репторс 13 18
11. Чикаго Булс 11 18
12. Вашингтон Визардс 11 20
13. Орландо Меџик 11 21
14. Шарлот Хорнетс 8 23
15. Детроит Пистонс 8 24

Западна конференција
1. Мемфис Гризлис 19 10
2. Денвер Нагетс 18 11
3. Феникс Санс 19 12
4. Њу Орлеанс Пеликанс 18 12
5. Лос Анџелес Клиперс 18 14
6. Сакраменто Кингс 16 13
7. Портланд Трејл Блејзерс 17 14
8. Минесота Тимбервулфс 16 15
9. Јута Џез 17 16
10. Далас Маверикс 15 16
11. Голден Стејт Вориорс 15 16
12. Лос Анџелес Лејкерс 13 17
13. Оклахома Сити Тандер 13 18
14. Сан Антонио Спарс 10 20
15. Хјустон Рокетс 9 21

 

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.