НБА лига: Во десет натпревари, три победи на гостите

Изминатата ноќ кон вторникот во најсилната кошарарска НБА лига во светот, беа одиграи десет натпревари, а на само три победија гостите.

Феникс Санс ги совлада домашните Сакраменто Кингс со 122:117, а Девин Букер постигна 44 поени со осум скокови, четири асистенции и шест украдени топки за петта последователна победа на неговиот тим, кој има најлош сооднос победи-порази на Западот.

Деандре Ајтон додаде „дабл-дабл“ учинок од 17 поени и 12 скока. Кингс ги предводеше Малик Монк, кој постигна 30 поени.

На гостински терен славеа и Индијана Пејсерс кои ги совладаа домашните ЛА Лејкерс со 116-115, а победата ја обезбеди Ендрју Нембхард, кој постигна „тројка“ во самиот финиш на натпреварот. Тајрис Халибартон ги предводеше гостите до победата со 24 поени и 14 асистенции.

За Лејкерси, кои загубија предност од 17 поени во последната четвртина, Ентони Дејвис беше најдобар со 25 поени, 13 асистенции и шест скокови, додека Расел Вестбрук додаде 24 поени а Леброн Џејмс 21 кош.

Чикаго Булс ја победија Јута Џез со 114:107 во Солт Лејк Сити. Демар Дерозан постигна 26 а Зак Лавин додаде 20 поени за Булс, кои успеаја да ја надополнат двоцифрената негатива.

Поранешниот напаѓач на Чикаго, Финецот Лаури Марканен ја предводеше Јута со 32 поени, постигнувајќи седум „тројки“ и остварувајќи девет скока.

Во Денвер, домашните Нагетс ги победија Хјустон Рокетс со 129:113, а Србинот Никола Јокиќ постигна 16 од своите рекордни 32 поени, заедно со 12 скока и осум асистенции во решавачката трета четвртина. Го следеше Џамал ​​Мареј со 31 поен во третата последователна победа на Денвер.

Њу Орлеанс Пеликанс на домашен терен ги победија Оклахома Сити Тандер со 105:101 благодарение на Зион Вилијамсон кој постигна 23 поени, вклучително и кошто за предност во последната минута. Вилијамсон, исто така, постигна рекорд во кариерата со осум асистенции. Треј Марфи Трети постигна 20 поени, Хозе Алварадо 15, Херберт Џонс 12 и Вили Ернангомез 10 за Пеликанс, додека најдобар поединец кај Оклахома беше Шаи Гилџеус-Александер со 31 поен.

Филаделфија 76ерс на домашен терен ги совладаа Атланта Хокс со 104:101, а до победата со 30 поени ги предводеше Џоел Ембиид, кој се врати на теренот по пропуштените четири натпревари. Кај Атланта најдобар беше Треј Јанг со 18 поени и десет асистенции.

Торонто Репторс, во чии редови се врати Паскал Сијакам по пауза од десет натпревари, на домашен терен го победија Кливленд Кавалирс со 100:88. Сијакам натпреварот го заврши со 18 поени, 11 скока и пет асистенции.

ОЏеј Ануноби постигна 20 поени за Репторс, кои по вторпат оваа сезона ги победија Кавалирс. Еван Мобли имаше 18 поени и 15 скока за Кавалирс, кои ја завршија гостинската турнеја од три натпревара со 1-2.

Кевин Дурент постигна рекордни во досегашниот дел од сезоната 45 поени во победата на Бруклин Нетс на домашен терен над Орландо Меџик со 109:102. Тоа е 63-ти натпревар за Дурент во регуларниот дел во кариерата со 40 поени, а осми за Нетс.

Кајри Ирвинг додаде 20 поени, а Клејтон Клакстон впиша 17 поени и 13 скока. Дебитантите во лигата Паоло Банкеро и Бол постигнаа по 24 поени за Орландо, кој го претрпе петтиот пораз со ред.

Вашингтон Визардс на домашен терен ги победија Минесота Тимбервулфс со 142:127, а Кристапс Порзингис постигна 29 од своите 41 поен во првото полувреме. Кајл Кузма додаде 23 поени, осум скока и девет асистенции за Визардс, додека Бредли Бил додаде 22 поени, Кори Кисперт 11, а Џордан Гудвин 10.

Ентони Едвардс со 29 поени ја предводеше Минесота, која го претрпе третиот последователен пораз.

Бостон Селтикс го добија деветтиот последователен натпревар на домашен терен победувајќи ги Шарлот Хорнетс со 140:105, во мечот во кој најголемото водство на Бостон изнесуваше 42 поени.

До победата ги предводеа пет играчи со двоцифрен учинок, а најдобар беше Џејсон Тејтум со 35 поени. Маркус Смарт постигна 22 поени, Малколм Брогдон 21, Дерик Вајт 15 и Сем Хаузер 11. Смарт имаше и 15 асистенции во кариерата.

Кај Хорнетс најмногу поени постигна Џејлен Мекданиелс, 24, додека Кели Оубре Џуниор додаде 22.

РЕЗУЛТАТИ
Филаделфија 76ерс – Атланта Хокс 104:101
Вашингтон Визардс – Минесота Тимбервулфс 142:127
Бостон Селтикс – Шарлот Хорнетс 140:105
Бруклин Нетс – Орландо Меџик 109:102
Торонто Репторс – Кливленд Кавалирс 100:88
Њу Орлеанс Пеликанс – Оклахома Сити Тандер 105:101
Денвер Нагетс – Хјустон Рокетс 129:113
Јута Џез – Чикаго Булс 107:114
Сакраменто Кингс – Феникс Санс 117:122
Лос Анџелес Лејкерс – Индијана Пејсерс 115:116

 

ТАБЕЛИ

ИСТОЧНА КОНФЕРЕНЦИЈА

АТЛАНТСКА ДИВИЗИЈА
1. Бостон Селтикс 17 4.810 —
2. Филаделфија 76ерс 12 9 .571 5
3. Торонто Репторс 11 9 .550 5 1/2
4. Бруклин Нетс 11 11 .500 6 1/2
5. Њујорк Никс 9 11 .450 7 1/2

ЦЕНТРАЛНА ДИВИЗИЈА
1. Милвоки Бакс 14 5.737 —
2. Кливленд Кавалирс 13 8 .619 2
3. Индијана Пејсерс 12 8 .600 2 1/2
4. Чикаго Булс 9 11 .450 5 1/2
5. Детроит Пистонс 5 17 .227 10 1/2

ЈУГОИСТОЧНА ДИВИЗИЈА
1. Вашингтон Визардс 11 10 .524 —
1. Атланта Хокс 11 10 .524 —
3. Мајами Хит 10 11 ,476 1
4. Шарлот Хорнетс 6 15 .286 5
5. Орландо Меџик 5 16.238 6

 

ЗАПАДНА КОНФЕРЕНЦИЈА

ПАЦИФИЧКА ДИВИЗИЈА
1. Феникс Санс 14 6.700 —
2. Лос Анџелес Клиперс 12 9 .571 2 1/2
3. Сакраменто Кингс 10 9 .526 3 1/2
4. Голден Стејт Вориорс 11 10 .524 3 1/2
5. Лос Анџелес Лејкерс 7 12 .368 6 1/2

ЈУГОЗАПАДНА ДИВИЗИЈА
1. Њу Орлеанс Пеликанс 12 8.600 —
1. Мемфис Гризлис 12 8.600 —
3. Далас Маверикс 9 10 .474 2 1/2
4. Сан Антонио Спарс 6 15 .286 6 1/2
5. Хјустон Рокетс 5 15 .250 7

СЕВЕРОЗАПАДНА ДИВИЗИЈА
1. Денвер Нагетс 13 7.650 —
2. Портланд Трејл Блејзерс 11 9 .550 2
3. Јута Џез 12 11 .522 2 1/2
4. Минесота Тимбервулфс 10 11 .476 3 1/2
5. Оклахома Сити Тандер 8 13 .381 5 1/2

 

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.