НБА: Задолжителна вакцинација на судии и на сите лица што се во контакт со играчи

15

Кошаркарските судии во НБА лигата ќе треба да се вакцинираат против корона вирусот, за да можат да судат натпревари во сезоната 2021/2022, објави денеска НБА лигата.

Одлуката е донесена во соработка со синдикатот на судии, а исклучоците ќе бидат можни само од медицински случаи.Лигата одлучи дека персоналот што ќе биде во контакт со играчите мора да биде вакциниран.

Покрај тренерите и физиотерапевтите, директивата вклучува новинари, фоторепортери и обезбедување што ќе бидат лоцирани во близина на играчите, објави американската телевизија ЕСПН.

Уште не е донесена одредбата за задолжителна вакцинација на играчите, а лигата ќе преговара со синдикатот на играчи. 

Новата сезона во лигата ќе започне на 19 октомври со средбата на Милвоки и Бруклин.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.