(Не)Луѓето околу премиерот Таче (1)

Крај на колумната
Повеќе детали во другата колумна.
Претседателот на Македонија не е лампион, туку Врховен командант. Епа, Мартин Попов брат на обвинет за дилање дрога и шеф на кабинет на премиерот нека размисли кога си игра држава

Заклучок: Апсолутно се согласувам со Ерол Ризаов дека ние не преговараме со Бугарија, туку со ЕУ. И дека би морале во еден момент да ги внесеме и Бугарите во Уставот. Ама како да одам против родениот ми брат кој вели: Бугарите никогаш нема да застанат со нивните асимилаторски барања и по ниедна цена несмеат да бидат дел од нашиот Устав. Ако они одат на лево ние на десно.

И пак се согласувам со Ерол Ризаов дека мора да бидеме легалисти и да го прифатиме секој на свој начин Преспанскиот договор.. Иако јас никогаш нема да употребам ниеден друг израз освен Македонија.

П.С. Кога ќе се јават големите патриоти на батерии дека ќе го раскинеле Преспанскиот догвор, прво неможеме од Грција да ве извадиме, а второ со воодушевување се фалите дека сте биле на одмор таму и Грчка ја споменувате 70 пати у 30 секунди.
П.С.2 Давам целосна дозвола на Драган Павловиќ-Латас во целост да ја објави мојата СМС порака по однос на навредливиот испад кон жените од страна на Васко Ефтов.

Почеток на колумната
Во духот на аферата која ја објави Александар Митовски-Мечка, а никој не одговори со идеја дека ќе се заборави, би сакал да ги потсетам читателите на мојата колумна објавенс во Нетпрес.

Ви давам дел:
..веќе во медиумската јавност на големо шпекулираат со монструозни и психопатски конструкции кои таксативно ќе ги набројам.
Аферите се следни (објавувам само две инаку оригинално има пет):
Нарачано убиство на шест лица од македонска националност од страна на исламски фундаменталисти и екстремисти од Босна, со поддршка од тајните служби на Република Србија. Болна и психопатска работа.
Наводно испрани 6 милијарди евра во временски рок од 8 години. Болна работа. И сега. Кога последната афера сум ја предвидел во ноември 2014 година ме правеа ненормален. Дека сум требал да се проверам на што дроги сум бил. И оп Мечка од Инфомакс во 2023 кажува како било прислушкувано. Признавам јавно дека тогашната Власт беше сериозно скарана со демократијата. Ама оваа моменталнава ме тера јавно да го повикам Зоран Заев да помогне да расчистиме со баграва која работи вон сите нормални процеси и да го вразуми Премиерот на оваа мала слатка држава дека околу него се налепиле многу (не)луѓе кои му го копаат политичкиот, етичкиот, моралниот и човечкиот гроб.
Затоа прво во стилот на Бени Шаќири: Луѓето со идеи неможат да се купат, а оние кои мислат само на пари купени се од самиот старт. Па во стилот на Сашко Коцев низ хумор за секоја власт. Што глупости да направиме денес?
Верувајте неможам да постигнам да пратам. Тамам ќе фатам линија, опа еве нова глупост. Еве ти ги прво Васко Ефтов и одма после него премиерот Таче.

Да објаснам. Во емисијата негова од 09 април, (недела), оваа година во точно 46:26 минута од емисијата објаснува дека: „Ако ти се допаѓа некоја девојка, ја викаш дома на кафе и се знае како тоа завршува“.

Васко се однесува ко да имал неизреализирана младост во сексуална смисла. Па, Васко ти не си ненормален, тебе чавка ти го испила мозокот. Еден од првите 10 перјаници на новинарството. Тебе ли бе Васко да ти раскажувам за новите кривични дела поврзани со човековите права, а посебно женските. Да те потсетам за последиците. Многу сакаш да збориш за топол оброк три пати на ден. Да не станеш ТВ серија кулинарска од затвор: 5-та сезона Авантурите на Васко.
Ако не почитуваш жени ти се случува потоп. И повторно во стилот на Сашко Коцев. Впрочем сите жени се ко Васко Ефтов. Коа ќе тргнат да оговараат да не ти се случи: Сестро само збори не го бива ни сладолед да лиже, а не друго. Смрзнат му е ко лиснато тесто.

Па, добро бе Васко замисли да те сретне Стефи- кикбоксер и ти опне мајагери, па Кејти и Сика докторкиве за инает да не те оправаат, па едната да ја викне Шица-џандар, па оваа Зиба- комшиско насиље и на крај Флора и вика 5 години за сексизам, баш ме интересира кај ќе киднеш.

Драги читатели. Новинарството и медиумите даваат моќ. Но, тоа не е начин да навредувате жени. Последна опомена за оние истите како претходно споменатиот: „За жени не се коментира, за вкусови и изглед не се разговара“.

Тамам да не го зборам премиерот Таче ми стана досаден еве ти го пак. Драг Таче таму кај што збориш во твојата загонетна изјава како си коректен од типот „Ти кажувам ќерко, сети се снао“ за 50 милиони евра и споменуваш газди на медиуми се однесува на Сител и Телма. Двата медиума по 50 милиони евра. А, сакаш да се пазариш и викаш само едниот. Всушност на Горан Ѕинго мал и Андреја Макпетрол пробуваш да им ставиш во сите прсти на рацете и нозете вжештени игли под ноктите.
Инаку министерот со ќерката за учење во странство Никола Димитров, како и министерот Бојан Маричиќ-Тепиховиќ кој има другар со нелегален паркинг во Карпош 1 и „лепотиците“ од ИРЛ за нарачки од владата и премиерот за трошење демек државни пари се мои главни ликови во следната колумна.
Прв на репертоар ми е Мартин Попов, демек шеф на кабинет на Престедателот на Владата на Македонија.

Замислете каков надимак си воспоставил дечково дипломиран агроном. Малиот принц! Умирам од смеење. Башка овој медиум му објави дека неговиот роден брат има врски со нарко бизнис и малиов пробува да тоа не се шири.

Знаете јас како го доживувам? Од типот: другар Мартине Попов, да ти ја бапне Ацо Шопов, да го лапнеш Топов ко Багдадски Лопов.

И он одма се буни од типот: Ама Како?
Ја му враќам со песма: Само тако, само тако, то срце жели, Само тако, Само тако то ме весели, Само тако, Само тако, то срце жели.

И бидејќи он е Малиот принц како и сите глупчовци прашува: Како то срце жели?

И конечен одговор: Мали принц, Еве ти три лопати браун јахти да ги лапаш одма.

Чиста работа. И сега нормално викате, ти Виктор имаш проблеми. Не е дека не се слагам. Ама имам проблеми кога млади неискусни луѓе викани „Копиљаци“ мислат дека се попаметни од државата.

Мартин Попов мисли дека ако пробал со премиерот Таче да го дисквалификува Оливер Спасовски за договорот со Фронтекс дека тоа е нормално. Министерот за внатрешни експресно се закани со оставка. Затоа го видовте на телевизија насмеан. Секоја чест за Оливер Спасовски за ладнокрвноста. Продолжил. Средбата во Охрид помеѓу Курти и Вучиќ или Вучиќ и Курти е замислувана повеќе години за да „Копиљаци“ лечат комплекси.

Претседателот за мене исправен што премолчи навреди, ама Стево Пендаровски и целиот негов кабинет будали за сите пари. Имам само една замерка. Ерол Муслиу мораше да го уапси Мартин Попов за загрозување на безбедноста на Претседателот на Македонија.
Читај од почеток

Да живее Македонија!

Автор: Виктор Грозданов за НетПрес

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.