Не можеме да го спречиме Косово во ООН, вели Вучиќ, тие ќе имаат мнозинство без разлика дали ќе се противиме

Србија не може да го спречи Косово во меѓународните институции, каква што се и Обединетите Нации, додека Приштина не сака да ги формира Заедницата на српски општини, а сака само воен конфликт. Ова се двете клучни пораки кои ги испрати српскиот претседател Александар Вучиќ на денешното образложување на германско-францускиот предлог за кој рече дека Србија веќе ги испратила свој нон-пејпер со забелешки за тоа со што се согласува, а со што не се согласува, пишува Н1.

Вучиќ потврди дека 90 отсто од објавеното за предлогот во јавноста е точно, а во точката 4 стои дека Србија нема да се противи на членството на Косово во ниту една меѓународна организација.

– Без разлика дали ќе им се противиме на Советот на Европа, НАТО, ЕУ или не, тие ќе имаат мнозинство кога ќе одлучуваат – рече српскиот претседател.

Приштина не сака да ги формира ЗСО, туку само воен конфликт

Кога станува збор за формирање заедница на српски општини, Вучиќ вели дека е договорено да се оди со она што е обврска од Бриселскиот договор, но дека косовската страна не го сака тоа.

– ЗСО не може да биде модел на ЗСО, мора да е тоа што е потпишано во Брисел, загрижен сум дека ќе се обидат повторно да преговараат за да не се намалат надлежностите на ЗСО и тоа ќе биде голем проблем. Србите нема да се вратат во ниту една институција пред тоа –  рече претседателот.

– Упорноста на формирањето на ЗСО мора да биде и правна и физичка рамка –  посочи Вучиќ.

Тој истакна дека во следните неколку месеци политиката на Србија ќе биде да ги зачува мирот и стабилноста по секоја цена.

– Да се ​​воздржиме и да не одговараме на провокациите, освен ако не се загрозени животите и имотот на луѓето како во 2004 година. Мирот и стабилноста не се само пароли, тоа е нешто што враќа и носи живот во Србија, тоа е нешто што ни овозможува да ги зачуваме биолошките опстанок на нашиот народ – рече претседателот.

Tој ја обвини опозицијата дека предала сè и посочи дека „предавањето не е опција за мене“, по што доби долг аплауз.

Тој додава дека косовскиот премиер во Берлин најавил дека Косово никогаш нема да формира ЗСО, а српските полицајци не сакале да спроведуваат неуставни одлуки, кога бил сменет Ненад Ѓуриќ.

– Нивната единствена намера е да предизвикаат воен конфликт, да нè претстават како агресор – рече Вучиќ.

Говорејќи за барикадите, претседателот посочи на присутните во собраниската сала, наведувајќи дека таму се и дел од луѓето кои ги воделе барикадите.

– Мал дел од западниот свет ги слушна, а за нијанса повеќе оние преку океанот отколку оние од Европа… Во сите депеши, документи и разговори, од Брисел, Берлин, па наваму, (се велеше дека) Србија и Вучиќ подигнаа барикади и сакаат да го нападнат независно Косово –  рече Вучиќ, додавајќи дека режимот во Приштина сака да покаже дека Србија е зло на кое мора да му се стави крај.

Во Рашка ги молев да ги напуштат барикадите

Тој нагласи дека најтешките средби биле со претставниците на народот во Рашка, за кои вели дека биле подготвени да загинат, но не и да се оддалечат од барикадите.

– Ги молев да се откажат, ги молев да ги напуштат барикадите затоа што сакав да им ги спасам животите. Знам колку се храбри. Тоа беа драматични ноќи, градовите минуваа од рака на рака, како во филмовите. Се обидов и мислам дека е добро, иако повеќето од нив овде на балконот не се среќни што добро им завршив работа за да ги спасам од конфликти –  изјави Вучиќ.

Испративме наш нон-пејпер во врска со предлогот

Тој додава дека следела руската контраофанзива во Украина и станува јасно дека нема лесно решение за украинскиот проблем ниту на Запад. „Тоа стана очигледно на самитот во Тирана каде бев изложен на жестоки напади на кои решително одговорив српски како што доликува на претставник на граѓаните на Србија“, вели српскиот претседател.

– Во септември потоа ја добиваме француско-германската иницијатива. На 4 декември минатата година добивме малку изменета хартија и 13. Декември станува неформална рамка, неформален дел од преговарачката рамка за Србија во рамките на пристапувањето во ЕУ. Веќе го испративме нашиот нон-пејпер за септемврискиот предлог, испративме сè со што се согласуваме, сè со што не се согласуваме. Кој е патот до нормализацијата што го сакаме. Сакаме нашиот народ да не биде повреден –  изјави Вучиќ.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.